انواع پیکاپ گیتار الکتریک

 

پیکاپ چیست

پیکاپ قطعه ای بر روی گیتاراست که ارتعاشات ایجاد شده از سیم ها را دریافت کرده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند تا از طریق تقویت کننده (آمپلی فایر ) وبلندگو قابل پخش باشد. پیکاپ های امروزی از لحاظ عملکرد،جنس صدا ونوع استفاده به  مغناطیسی،پیزوالکتریک ،مولتی ترنسدوسر،اپتیکال،اکتیو  و پسیو دسته بندی می شوند. در گیتار الکتریک پیکاپ از لحاظ شکل ظاهری،طنین صدا،ساختار،مکانیسم عمل متفاوت ومتنوع هستند.پیکاپ های مغناطیسی رایج تر از بقیه گونه ها بوده و کاربرد بیشتری دارند.

پیکاپ های سینگل کویل Single coil

از سری پیکاپ های مغناطیسی که در ساخت آن از یک ردیف سیم پیچ استفاده شده است. پیکاپ های سینگل کویل نسبت به پیکاب های هامباکر قدرت کمتری دارند  و در عوض صدای تیزتر و ضعیف تری تولید می کنند که بیشتر در سبک های راک ،جز ،بلوز استفاده می شود.تعداد دور سیم پیچ در این پیکاپ های سینگل کویل به حدود هشت هزار دور می رسد.

 

 پیکاپ های هامباکر  Humbucker pickups

یا پیکاپ هامباکینگ  از سری پیکاپ های مغناطیسی است که از کنار هم قرار گرفتن دو پیکاب سینگل کویل  و یا یک سیم پیچ بزرگ تشکیل شده است.از مزایای هامباکر صدای قویتر،کاهش قابل توجه نویز و جلو گیری از در هم آمیختگی صدا ها است.تعداد دور های هر کدام سیم پیچ های پیکاپ های هامباکر به حدود پنج هزار دور می رسد. تمام مدل های این پیکاپ معمولا شبیه هم نیستند رنگ صدا و ظاهر هر کدام  با دیگری متفاوت است.

پیکاپ های پیزو(Piezzo)

پیکاپ های پیزو فشار ایجاد شده ناشی ارتعاشات سیم را دریافت کرده و به تقویت کننده می  فرستد.این پیکاپ ها مانند پیکاپ های مغناطیسی نیستند و در داخل ساختار آنها یک قطعه کریستالی خاصی وجود دارد که در اثر فشار محیط از خود الکترون صادر می کنند.این پیکاپ ها به دلیل ضعیف بودن قدرت سیگنال نیاز به یک منبع انرژی( باتری) دارند تا صدای خروجی آنها تقویت شود. این پیکاپ ها اکثرا در گیتار های آکوستیک یا کلاسیک استفاده می شوند ولی در گیتار های الکتریک کمتر بکار می رود.

پیکاپ های اپتیکال

یکی دیگر از مدل های پیکاپ ها (اپتیکال)یا پیکاپ نوری است که بر عکس پیکاپ های مغناطیسی از یک پرتونور وشناساگر فوتو نور ارتعاشات سیم بر آن استفاده می کند. این پیکاپ نسبت به پیکاپ های مغناطیسی وپیزو  صدای قوی تر ،شفاف تر و رزنانس بیشتری دارد. از این پیکاپ ها در یک سری مدل های جدید گیتار الکتریک، بیس وآکوستیک استفاده می شود.

پیکاپ های پسیو

 ساختار پیکاپ های پسیو از همان سیستم سیم پیچ روی آهن ربا یا مگنت  می باشد. این پیکاپ ها  نسبت به پیکاپ های اکتیو قدرت خروجی کمتری دارند اما این مساله باعث می شود که خروجی آمپلی فایر تقویت شده وصدای بهتری تولید شود.پیکاپ های پسیو نیازی به استفاده از باتری برای تقوت صدای خود ندارند به همین دلیل معمولا صدای نرمتری در خروجی  خود دارند.

پیکاپ های اکتیو

عملکرد پیکاپ های اکتیو مانند پیکاپ های پسیو است با این تفاوت که ازکویل های کمتری  در آن استفاده شده و برای تقویت سیگنال های آن از یک باتری که معمولا ۹ ولتی هستند در ساز استفاده می شود.در خروجی این پیکاپ ها قوی تر بوده و ما معمولا شاهد نویز کمتری در آن هستیم. این پکاپ ها در سبک راک و مخصوصا متال کاربرد بسیاری دارد و همان طور که گفتیم  به دلیل نویز کم در این پیکاپ ها در ضبط های استدیویی استفاده می شود.

 

پیکاپ  سلکتور

معمولا تعداد پیکاپ ها بر روی گیتار الکتریک دو یا سه عدد هست، که قرار گرفتن آنها در قسمت بریج، سنترو نک گیتار می باشد.برای تغییر پیکاپ ها که مونجر به تغییر صدا گیتاردر هنگام نوازندگی ما می شود  نیاز به قطعه ای به نام پیکاپ سلکتور داریم.که به دو صورت سه زمانه و پنج زمانه هسنتد. مدل تاگل(Toggle) که معمولا سه زمانه ، ولور(Lever) که پنج زمانه است.

پیکاپ های معروفی که دراکثر ساز های با کیفیت استفاده می شود می توان به، سیمور دانکن(Seymorduncan)، ای ام جی(EMG)، موجو پیکاپس (Mojo)، فیش من(Fishman)، دی مارزیو(Dimarzio) اشاره کرد. البته شرکت های سازنده این پیکاپ ها مدل های کاستوم نوازندگان معروف را در بازار عرضه کردند. پیکاپ ای ام جی جیمز هتفیلد از گروه متالیکا که یکی از بهترین نوع پیکاپ های اکتیو شرکت ای ام جی به شمار می رود. از دیگر پیکاپ های کاستوم می توان به پیکاپ های دی مارزیو استیو وای(Steve Vai) اشاره کرد.