نکات مهم در یادگیری گیتار الکتریک

برنامه ریزی برای یادگیری

این روزها هنرجویان موسیقی مخصوصا ساز گیتار الکتریک  با مشکلات بسیاری در زمینه آموزش و تمرین مواجه شده اند که به دلایل مشخصی مانند نداشتن تمرکز ویا کم بود زمان ، تمرینات خود را به خوبی انجام نمی دهند.

زمان بندی و مشخص کردن مکان تمرین ساز یکی دیگر از عوامل مهم در پیشرفت سطح نوازندگی می باشد. اهمیت این موضوع  در این است که  می بایست با آرامش و تمرکز بیشتری تمرینات خود را انجام دهند تا بتواند خروجی بهتری از نوازندگی خود داشته باشد.

  برای تمرین قطعه باید بارها  با سرعت پایین تمرین کنید . زمانی که قطعه را بخوبی یاد گرفتید ، بعد از آن با استفاده از مترونم  ادامه داده تا بتوانید سرعت دستان خود را افزایش دهید.

تمرینات در منزل

زمانی که  از استاد یا معلم  خود تمرینی  برای طول هفته دریافت کرده اید برای داشتن تمرین مفید و پیشرفت در ساز خود باید نکاتی را رعایت کنید. سعی کنید حداقل زمان  به تمرین خود را اختصاص دهید چرا که بدون آن  پیشرفتی در شما حاصل نمی شود، پس حداقل روزی یک ساعت را به این کار اختصاص دهید.

تمرینات را با دقت و با حوصله انجام دهید چرا که یادگیری بعضی از تکنیک ها زمان براست. بطور مثال تکنیک سوییپ پیکینگ که یکی از سخت ترین تکنیک هاست، شما  باید با حوصله و صبر زیاد تکنیک را به درستی تکرار کنید تا به اصطلاح قلق آن را به دست آورید. البته پس از هزاران بار شاید هم میلیون ها بار تلاش شما در نواختن آن تکنیک مهارت لازم را پیدا می کنید.

نکات مهم تمرین

مساله دیگری که  باید بدانید این است که حتما قبل از شروع  دستان خود را گرم کنید چرا که در صورت رعایت نکردن این مورد دستان شما می تواند به مرور زمان دچار آسیب های جدی شده و دیگر قادر به ساز زدن نشوید. گرم کردن دستانتان و انگشتان را در دو مرحله انجام دهید.

در مرحله اول نرمش دستان و انگشتان قبل از گرفتن ساز حداقل به مدت پنج الی ده دقیقه انجام می دهیم . و مرحله دوم گرم کردن انگشتان برروی ساز که برای دست چپ بر روی فینگر بورد و دست راست بر روی سیم ها که با سرعت بسیار پایین و حد اقل به مدت  پانزده دقیقه آن را انجام دهید.

روحیه خودمان را حفظ  کنیم

همیشه اتقاقاتی در این مدت پیش می آید که باعث می شود هنرجو تمرینات منظمی نداشته باشد و  از ساز خود فاصله بگیرد . برای اینکه انگیزه و انرژی کافی برای تمرین داشته باشیم باید برای هر روزمان برنامه ریزی کنیم.

در صورت امکان به کنسرت سبک مورد علاقه مان برویم، موزیک های خوب را گوش کنیم، از بحث ها و صحبت های بیهوده با کسانی که ما رو از بی انگیزه می کنند دوری کنیم.

  هدف خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آینده ایی که می خواهید تلاش کنید . این موضوع را همیشه به یاد داشته باشید که شما نمی توانید راه چند ساله را یک شبه طی کنید. حرفه ای شدن در نواختن ساز سالها زمان می برد و هر روز باید تکنیک ها و مطالب زیادی را یاد بگیرید.

رسیدگی به گیتار

بسیاری در مورد نگهداری اصولی ساز گیتار مسائلی را رعایت نمی کنند و همین کار باعث ایجاد آسیب در آن می شود.

به چهار مورد زیر توجه کنید:

  1. ساز خود را در محیط مرطوب ، گرم ، سرد یا روبروی آفتاب به مدت طولانی قرار ندهید به این دلیل که در طولانی مدت باعث از بین رفتن سیم ها و چوب آن شده و دیگر درست نمی شود.
  2. برای گیتار خود جایگاه مناسب در اتاق پیدا کرده و آن را بر روی پایه مخصوص ساز قرار دهید . دلیل آن اینست که از زخمی شدن  رنگ یا شکسته گی آن جلوگیری شود.
  3. پس از تمرین با ساز ، لطفا دسته و سیم ها را با پارچه نخی مخصوص ساز خود تمیز کنید ، این کار باعث طولانی شدن عمر سیم ها و تمیز ماندن ساز شما می شود.
  4. هر مواد یا محلولی را برای تمیز کردن بدنه یا سیم استفاده نکنیم. امروزه اسپری یا محلول های مخصوصی برای قسمت های مختلف وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها ساز خود را تمیز نگه دارید.